Lajme

Anglia konfirmon dy rastet e para me koronavirus, në Gjermani i pesti

Konfirmohen dhe dy rastet e para me koronavirusin Wuhan në Britaninë e Madhe, bëjnë të ditur autoritetet zyrtare.

Pacientët janë nga e njëjta familje dhe janë trajtuar nga Shërbimi Kombëtar I Shëndetësisë në veriperëndim të Anglisë.

Pacientët po marrin kujdesin mjekësor dhe ne po përdorim procedurat e testuara të kontrollit të infeksionit për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të virusit” tha profesori Chris Ëhitty në një deklaratë, duke shtuar se zyrtarët shëndetësorë po punojnë për të identifikuar personat e tjerë që pacientët mund të kanë rënë në kontakt me.

Ndërkohë në Gjermani konfirmohet rasti i pestë.

Deri tani raportohen mbi 9 700 raste të infektuara me koronavirus dhe 213 të vdekur në Kinë.

Tags
Shfaq më shumë

Të tjera nga rubrika

Back to top button
Close
Close