Shneta & Shije

Efekt 100% – shkencëtarët japin lajmin e mirë: Ky ilaç kuron me sukses koronavirusin

Ndërkohë që të gjithë po presin vaksinën për të cilën po punojnë 35 kompani të mëdha farmaceutike, shkencëtarët dhe ekspertët…

Lexo më shumë »

Edhe 7 raste të reja me koronavirus në Kosovë — 86 të prekur gjithsej

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Puplike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 7 raste të rejam e koronavirus.…

Lexo më shumë »

Këshillat e Mjekut: 7 pyetjet më të shpeshta të shtatzënave për coronavirusin

PYETJE: A janë shtatzënat më të rrezikuara për t’u sëmurë rëndë ose për vdekshmëri të rritur si pasojë e COVID…

Lexo më shumë »

Koronavirusi, infektologu Dr. Arben Pilaca ka një porosi për qytetarët

Ish-kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli ka shpërnda letrën e infektologut Dr. Arben Pilaca, i cili u ka thënë…

Lexo më shumë »

Lajm i mrekullueshëm: Ilaçi kundër koronavirusit rezulton me sukses, shpërndahet falas

Ilaçi Tocilizumab, i cili po konsiderohet si terapi për kurimin e pacientëve me koronavirus, ka nisur të shpërndahet falas për…

Lexo më shumë »

SHBA nis testimin e vaksinës kundër koronavirusit: Rezulton me sukses

Shkencëtarët të hënën testuan vaksinën e parë eksperimentale mbi koronavirusin, tek disa njerëz vullnetarë, duke shënuar kështu një moment historik…

Lexo më shumë »

A janë efektivë dezinfektuesit dhe çfarë duhet të përmbajnë ata?

Sanitizuesit e duarve konsiderohen efektivë kur përmbajnë të paktën 60 për qind alkool, sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve.…

Lexo më shumë »

Mjeku i OBSH tregon si duhet të veproni me rrobat kur ktheheni në shtëpi

Mjeku i OBSH, Walter Ricciardi tha se koronavirusi ende po studiohet, por dha disa këshilla që duhet të zbatohen patjetër…

Lexo më shumë »

Koronavirusi: Infektologu kosovar tregon kur duhet të vendosni maskë

Virusi Covid-19, apo i njohur ndryshe si koronavirus, ka ngjallur panik tek qytetarët. Si masë e parë mbrojtëse që ata…

Lexo më shumë »

Si kryhet testi për Coronavirus?

Qendra për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) sugjerojnë që të kontaktoni me mjekun…

Lexo më shumë »
Back to top button
Close
Close